V rámci poslední Keynote bylo pro mě představení foto-editačního nástroje iPhoto pro iOS zásadní novinkou. Fotky na svém iPhonu upravuji rád a přiznávám, že jsem díky této zálibě vyzkoušel i mnoho různých aplikací. Je zajímavé sledovat, jak se vývojáři u svých počinů snaží odlišnými metodami co nejvíce využít potenciálu dotykových displejů. Mnohdy velice povedeně, často naprosto katastrofálně. Nicméně nyní nastává nová situace. Chytré hlavy z Applu chtějí s pomocí iPhota ukázat všem, jak si to s tou jednoduchostí a intuitivností při práci s fotkami představují oni. A podařilo se?

Aplikaci testuji již pár dní a první věc, která mě zarazila, je zvláštní propojení s nativní fotogalerií. iPhoto si představuji jako plnohodnotnou alternativu, která pouze rozšiřuje možnosti původní galerie obrázků. Nicméně Apple z iPhota udělal jen další z mnoha podobobně zaměřených fotoaplikací, jež umí fotografie pouze naimportovat, ale po úpravě je neumí automaticky nahrát zpět do vestavěné knihovny. V rámci sjednocování mobilního a desktopového systému by mohl Apple popřemýšlet o plné integraci iPhota do iOS, podobně jako je tomu u jeho dospělého bratřícka na OS X.

Prostředí virtuální knihovny (vlevo), ukázka fotodenníku (vpravo)

Grafické rozhraní iPhota je zpracované velice pěkně, vkusně, čistě a intuitivně, ostatně jako většina aplikací z produkce vývojového týmu Applu. Při prvním spuštění jsem se rychle zorientoval a ihned začal „tvořit.“ Z mé strany musím potvrdit, že práce s aplikací je přesně tak jednoduchá a zábavná, jak nám bylo prezentováno na poslední Keynote. Pouhým tapnutím na nebe a následným tažením prstu doleva či doprava jednoduše upravíte odstín modré. Stejně to funguje i v případě travnaté plochy. Naopak tažením prstu nahoru a dolů pak regulujete saturaci. Prostě jednoduché, geniální! Na výběr je i paleta nástrojů v podobě štětců, sloužících pro podrobnější doladění různých detailů fotografie (ztmavení/zesvětlení, zaostření/rozostření, oprava chyb na fotce aj.). Nabízí se i možnost použití zajímavých chytrých filtrů, které lze před jejich aplikací za pomoci různých gest modifikovat. Samozřejmostí je pak nástroj ořež, který mimojiné umožňuje vybrat i vhodný úhel natočení či poměr stran dané fotky. Provedení je opět velice intuitivní. Moc se mi zamlouvá šikovné tlačítko, po jehož stisku uvidíte náhled původní verze daného obrázku před editací.

Barvy je možné jednoduše editovat příslušnými posuvníky nebo tažením prstu po obrázku.

Všechny fotky jsou zabaleny do elegantních albumů, které jsou poskládány na virtuální skleněné poličce. Zde opět narazím na zmíněný nedostatek týkající se integrace iPhota do iOS. Jednotlivá alba totiž nelze vytvářet, pouze se po spuštění aplikace automaticky naimportují z nativní knihovny obrázků. Škoda. Další dvě záložky kontrolního panelu na úvodní obrazovce pak nabízejí jiné možnosti třízení fotografií (zobrazení všech fotek najednou a řazení podle událostí). Nic nového.

Zajímavější je pak poslední volba hlavní nabídky. Fotodenníky (nebo také Žurnály). Svůj nový fotodenník vytvoříte výběrem několika obrázků z libovolného alba, zvolíte vhodný design z přednastavených témat a dál už jen upravujete rozložení a velikost jednotlivých fotografií. Výsledek uložíte do online galerie na iCloud a odkaz následně sdílíte s přáteli. Pro takový fotodenník vidím uplatnění především v období dovolených, kdy můžete jednoduše zaslat svým známým originálně podanou ochutnávku některých snímků z navštíveného místa.

 

Zde se můžete podívat  na mnou vytvořený žurnál ve svém webovém prohlížeči: 
https://www.icloud.com/journal/#p=01&t=CAEQARoQBY9Houi3wqzz
XCncL1Pa9g==&f=/82J93X7T25~com~apple~mobileiphoto/Public/3D041D07-AFD9-45CA-B1BE-F926B3DD1D5B.jb/index.json

 

Myslím, že jsem zmínil nejzásadnější funkce této novinky. Pokud bych se vrátil k otázce, kterou jsem položil v nadpisu, nejsem si jist, zda na ni mohu jednoznačně odpovědět. iPhoto určitě ukazuje, že základní operace lze provádět ještě jednodušeji a zábavněji, za současného požitku z dobře sladěneho prostředí aplikace. Nicméně i navzdory těmto skutečnostem, vlastně nepřináší nic převratného. Jinými slovy, určitě nezahodím ostatní kvalitní nástroje jako jsou např. PhotoForge2, Snapseed, nebo FX Photo Studio, jelikož každá z nich má navíc něco, co konkurence nenabízí. Osobně si myslím, že se vývojáři nechají inspirovat chytrými gesty z iPhota a možná některé z nich časem nenápadně integrují i do svých aplikací. Pokud si rádi pohráváte s fotkami, rozhodně mohu koupi iPhota doporučit. Za přiměřenou cenu 3,99€ dostanete velice funkční nástroj, jehož používání vás bude bavit.