Před Vánoci jsem si zakoupil aktuální applovskou telefonní novinku, iPhone 4S. Především kvůli novému vylepšenému foťáku a nárustu celkového výkonu zařízení. Takže vlastně kvůli dvěma ze tří hlavních lákadel tohoto přístroje:) A jelikož je ukecaná rádkyně Siri určena jen pro americké, anglické, australské, francouzské a německé zákazníky, lze říci, že v našich podmínkách se jedná spíše o druhotnou záležitost pro chvilkové pobavení. Je třeba také připomenout, že pro aktivaci Siri je nezbytné v nastavení hlasového ovládání zvolit jeden z podporovaných jazyků. Co opravdu na Applu miluji, je ta elegantní jednoduchost při obnově dat u přechodu na nové zařízení. Vybalil jsem přístroj z krabice, připojil k iTunes a obnovil zálohu z předešlého přístroje. Prostě jsem pokračoval tam, kde jsem naposledy skončil.

 

Siri

I když jsem se díky mnou nově objevené zálibě ve fotografování těšil především na nový 8Mpx foťák, musím se přiznat, že celý večer a následující den jsem trávil klábosením se Siri. A když jsem okusil přednosti, které tato kecací hračka nabízí, dost mě mrzí, že si nemůžeme popovídat i v češtině. Na Siri je naprosto skvělá ta jednoduchost při obsluze. Stačí stisknout tlačítko a sdělit obsah textové zprávy či upomínky přístroji, který vás navíc občas i pozdraví, poděkuje nebo umravní:) Bohužel, když jsem se nabažil známých otázek typu: „Jaký je smysl života, kde zakopat mrtvolu, kolik hodin je v New Yorku apod.“, zbyla mi Siri už jen k nařizování budíku a občasnému dotazu na počasí či úkoly na daný den. Co mě zarazilo, ať špulim pusu jak chci, nikdy nerozezná mnou vyslovené slovo „apple“ (jednoduchou otázku „What’s Apple“ zkomolí na „What’s at the“)…problém bude s největší pravděpodobností v mé „čecháčské“ angličtině, což je také hlavní a nejčastější příčinou nedorozumění při naší konverzaci:) Siri v našich podmínkách prostě nelze plnohodnotně používat, maximálně k procvičování výslovnosti anglických slovíček.

      

                                           Siri, Siri, Siri…kdy budeš mluvit česky?

 

Rychlejší hardware a lepší foťák

Zde Apple zapracoval a 4S opět o něco zrychlil. Jelikož jsem dlouhou dobu vlastnil iPhone 4, mám možnost srovnání. Pocitově telefon reaguje určitě svižněji, ale oproti čtyřce to tak velký rozdíl není. Už předchozí model pracoval celkem pohotově a spolehlivě. Navýšení výkonu ocením především při brouzdání na internetu, což znamená, že Safari je zase o něco použitelnější. U iPhonu 4 mi dost vadila dlouhá prodleva při spouštění fotoaplikace. Nyní je foťák v pohotovosti už za jednu a půl sekundy od tapnutí na ikonku. Prostě paráda! Kde vyšší výkon pociťuji nejlépe, jsou samozřejmě hry. I když je zatím jen málo takových, které opravdu naplno využívají grafického výkonu iPhonu 4S. Kromě známé akční pecky Infinity blade 2, je jednou z nich také skvělé RPG The Bard’s Tale. Zde je grafické vylepšení patrné např. v momentu, kdy hrdina probíhá vodou a hladina se pěkně rozvlní. Přesně takové detaily oceňuji, ale bohužel právě tyto maličkosti napomáhají rychlejšímu vybíjení baterky přístroje. A pravě baterie je největší slabinou iPhonu 4S. Nechápu jak mohl, tenkrát ještě Steve, dopustit, aby Apple vypustil mezi lidi novinku s výrazně kratší dobou pohotovosti! Pravidelně přístroj hlásí vybití po jednom dni běžného používání. To je bída! Také bych měl zmínit, jak se Apple vypořádal s anténími patáliemi předchozího modelu. Jsou známe problémy se signálem u českých operátorů a to především u T-Mobilu, kde se po updatu na firmware iOS 5.0.1 některým majitelům stala z iPhonu elegantní skleněná cihlička. Já mám O2 a zatím mohu prohlásit, že mi během hovoru signál nikdy nevypadl, nebo prudce neklesl vlivem špatného držení přístroje. I když přiznávám, že signál občas podivně kolísá. Doufám, že brzy vyjde opravný update!

         

                            Grafika u her upravených pro iPhone 4S je famózní!

 

Nicméně mohu konstatovat, že nový 8 megapixelový foťák jistě ještě více posílí pozici iPhonu, jako krále mezi fotomobily. I když aktuální zimní venkovní podmínky nejsou zrovna ideální pro čočku digitálního foťáku, myslím, že iPhone 4S si vede celkem obstojně. Velice se mi zamlouvá funkce stabilizace obrazu při záznamu videa. Opravdu luxusní záležitost, která pomáhá vytvářet unikátní záběry ve vysokém rozlišení.

                     

                     

                        iPhone 4S fotí o poznání lépe než předešlý model

 

Přechod na nový iPhone 4S lze, vzhledem k ne příliš revolučním změnám oproti staršímu modelu, chápat spíše jako rozmar. To už musí zvážit každý sám. Já před Vánoci, kdy byla velká poptávka, prodal celkem výhodně čtyřku a s únosným doplatkem pořídil přímo od Applu nový přístroj. Dodán mi byl za pět pracovních dnů od obědnávky, což je velmi slušné vzhledem k tomu, že putoval až z Nizozemska:) Má osobní míra nadšení z iPhonu 4S je vcelku uspokojivá. Dokud budou přetrvávat věčné problémy se signálem a rychlým vybíjením baterie, nejspíš se s ním brzy rozloučím. Zatím nezbývá než si opět počkat na update, což začíná být pro Apple nepříjemným pravidlem.

iPhone 4S měl být poslední „krůček k dokonalosti“ a zároveň tečkou za aktuální podobou tohoto přístroje, ale bohužel…