Apple konečně usoudil, že DVD mechaniky jsou nám uživatelům v našich jablečných přístrojích k ničemu a rozhodl se k velké změně. Všem dosavadním majitelům rozešle novou (užitečnější) klávesu, která nahradí dosavadní „Eject“ a bude sloužit k aktivaci Full screen módu dané aplikace v OS X Lion. Tato funkce bude přístupná samozřejmě až po oficiálním zahájení prodeje tohoto systému.

Vyšla na povrch také informace, že nově chystané Macbooky, jež by měly přijít společně s Lionem, budou tuto klávesu mít již zabudovanou. Jelikož se jedná o oficiální zprávu zodpovědného zaměstnance Applu, můžeme se v novém systému konečně těšit na logickou a vítanou změnu (na rozdíl od Snow Leoparda i raných verzí Liona, kde jste si pro aktivaci celoobrazového režimu daných aplikací museli pamatovat hned několik krkolomných klávesových zkratek). Buďme rádi, že Apple stále myslí na své zákazníky a pružně reaguje na jejich nespokojené připomínky.

„And Now for Something Completely Different“

…zpět na zem. Samozřejmě k ničemu podobně optimistickému nedojde, i když alespoň k určitému sjednocení zkratek pro celoobrazový režim už došlo. V aktuální verzi Liona funguje pro všechny podporované aplikace Ctrl+Cmd+F (kromě iPhoto, kde z nepochopitelného důvodu zůstala Cmd+Alt+F), což podle mě není zrovna ergonomický způsob jak aktivovat funkci, jež má být zároveň jednou z hlavních lákadel nového systému. Otázkou je, zda se přizpůsobí i vývojáři, např. Google používá u svého prohlížeče Cmd+Shift+F. Jako běžný uživatel se na Full screen mód těším, ale rozhodně se mi nechce zůstávat u nepraktického strefování kurzorem na titěrný čtvereček s šipkami v pravém horním rohu obrazovky , což je pomalé a neefektivní.Proto bych si představoval, jak jsem již nastínil v úvodu, aby Apple v budoucnu vymyslel něco podobně jednoduchého.

Vzpomínám, jak Steve Jobs prohlásil, že s novým OS X se chce Apple přiblížit ke svým současným jednodušším mobilním systémům a celkově je tak všechny sjednotit. S Lionem je ovšem tak na půli cety. Dovedl bych si představit, že by se každá aplikace (s podporou full screen) defaultně spouštěla v celoobrazovém módu. Nejen že by to bylo velice praktické, ale byla by tím zároveň zachována idea jednotného systému, jelikož, jak víme, na iPhonu i iPadu se aplikace spouštějí jen tímto způsobem. Lion bude nejspíš jen přestupná stanice mezi klasickým systémem jak jej známe dnes a absolutně zjednodušeným, blbuvzdorným a efekty nabušeným operačním systémem, jenž dokáže ovládat úplně každý, i batole (čímž nás určitě budou rádi přesvědčovat v budoucích videích a TV spotech:)).