Jak jistě všichni víme, včera byly na WWDC představeny nové úžasné softwarové novinky firmy Apple. Mezi nimi byla samozřejmě i dlouho očekávaná vylepšená verze iOS 5. Bohužel, pro nás obyčejné smrtelníky bude dostupná až na podzim, údajně společně s příští generací iPhonu. Nevím jak vy ostatní, ale když jsem viděl na co všechno se můžeme těšit, zmocnila se mě touha nadcházející firmware na svém iPhonu mít hned! Pro vývojáře je k dispozici beta verze už nyní, ale jednorázový developerský polatek činí 99$ za rok, což pro člověka nevývojáře není zrovna dvakrát lákavá investice.

Nicméně díky webu iMZDL.com je zde ještě jiná, podstatně levnější, možnost jak se dostat k betaverzi. Jde o registraci UDID (Unique Device Identifier) iPhonu do developer programu, která je zde nabízena za 7$ (~117kč). Díky této registraci je možné na daný iPřístroj nainstalovat jakoukoliv iOS beta verzi. Mé UDID jsem našel pomocí iTunes (s připojeným telefonem). Toto unikátní číslo se zobrazí po poklepání na položku Serial Number (lze zjistit také prostřednictvím iPhone aplikace UDID Pro). O úspěšné registraci jsem byl informován e-mailem přibližně po šesti hodinách od platby.

Následná instalace byla už jen formalita. Záloha dat telefonu -> Alt+Restore -> instalace iOS 5 beta -> Obnovení ze zálohy. Vše proběhlo bez sebemenších problémů. Snad jen doplním, že jsem instalaci provedl až po aktualizaci iTunes na novou beta verzi 10.5, nevím jestli je to nezbytný krok. Zatím jsem nezaznamenal žádné větší problémy s nekompatibilitou aplikací. Otázkou je, zda jste ochotni zaplatit zmíněnou částku s vidinou užívání nového, i když zatím ne úplně stabilního, systému už nyní, nebo si počkat na finální verzi do podzimu. Rozhodnutí je na vás…